Nie widzę rozwiązania … „Czy to było właściwe i słuszne”?

Dzisiaj niedziela Wielkanocna. W TV pokazane polskie tradycje, rodziny i kościół. Nie chodzę do kościoła, nie uczestniczę w życiu religijnym katolików. Nie oznacza to jednak, iż  nie celebruję Wielkanocy … Jest to dla mnie przyjemny zwyczaj spędzania czasu z rodziną, a jeśli się nie uda – na odpoczynku. Takim niezwykłym i magicznym, bo taki to jest właśnie ten czas. Jak nigdy i nigdzie Polacy naprawdę umieją w Święta Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia prawie mistycznie podróżować w bańce ciszy, spokoju i radosnego uniesienia. Jest to piękne i wyjątkowe.  :-) .
 
 
Ponieważ TV proponuje jedynie mieszaninę religijnych i przygodowych filmów zdecydowałam się na program informacyjny. Pokazali młode małżeństwo w Belgii, które z dziećmi wczoraj święciło jajka. Kobieta z atencją celebrowała słownie POLSKIE tradycje i chwaliła się, że z belgijskich zwyczajów wzięła jedynie … czekoladę belgijską  :lol: . Wydało mi się to zabawne. Reporterzy prześcigali się w pokazaniu naszych rodaków, którzy rozsiani po całym świecie próbują spędzić Wielkanoc tak, jak spędzali w Polsce.
 
Płynnie program przeszedł do wypowiedzianych słów Papieża. Lubię tego skromnego, mądrego i otwartego człowieka. Z uśmiechem na twarzy słuchałam, jak mówił o błędach chrześcijan i kapłanów. Jak wspomniał uchodźców, i to, że właśnie chrześcijanie ich NIE CHCĄ. A powinni być wrażliwi na krzywdę ludzką i z otwartym sercem pomagać.  Przyznałam mu rację … Jak wielu moich dalszych i bliższych znajomych mówi „stop islamizacji”. Niezależnie od wieku, wykształcenia i pracy wstają i mówią NIE!
 
Nie myślą o kobietach i małych dzieciach, mimo, że są wrażliwi na każdy płacz swojego dziecka. Nie myślą o starszych osobach, mimo, że z takim szacunkiem podchodzą do swoich dziadków i rodziców. Nie myślą o tych młodych ludziach, którzy chcą się wyrwać z reżimu, morderstw i wiecznej wojny. O tych młodych ludziach, którzy po prostu chcą żyć – pracować a po pracy wracać do domu, ściskać swoich współmałżonków, dzieci, rodziców i dziadków. Widzą jedynie złe oczy i zamachy samobójcze … Ja dostrzegam tych pierwszych … Wiem też niestety, że i radykałowie mogą być wśród nich.
 
Nie dostrzegam dobrego rozwiązania. Chyba na dzisiaj nikt go nie zna. Nie umiem jednak zupełnie odciąć się od obrazów, które widzę w wiadomościach. Ludzie w japonkach w śniegu z kocami na plecach w obozach przejściowych. Chore i rozgorączkowane oczy dzieci, które po raz pierwszy chorują na nieznaną ich organizmom europejską grypę. Za ostatnie oszczędności wykupili miejsca na łodziach, kontenerach i zdecydowali się na podróż na śmierć i życie. Nie była to łatwa decyzja. Nie wiem czy ja bym miała tyle odwagi. Ale oni ją znaleźli. Myśleli, że wyrwali się z piekła. Niestety piekło podążyło za nimi… Jeśli myślicie, że ja się mylę mając wątpliwości spróbujcie sobie odpowiedzieć na jedno pytanie „Czy to było właściwe i słuszne”?
 
Jest rok 1939 Kuba, Stany Zjednoczone i Kanada odmawiają wejścia na ich ziemie 937 Żydom. Boją się, że sprowadzą na siebie dodatkowe kłopoty – głównym powodem jest ogromny kryzys gospodarczy i brak pracy. Dzisiaj większość historyków wskazuje, że zwykły antysemityzm …  Jedynie dzięki niemieckiemu kapitanowi „St. Louis” Żydzi nie wrócili do Niemiec. Wiedział jaki los spotka tych ludzi, ponieważ żył w niemieckiej rzeczywistości lat 30 stych, o której reszta świata nawet nie chciała słuchać. Kapitanowi Gustavovi Schröderowi udało się ubłagać Francję, Wielką Brytanię, Holandię i Belgię by przyjęła uchodźców. Wojna i tak większość tych biednych ludzi zabrała w swe szpony i zamordowała w obozach koncentracyjnych. Gdyby jednak Kuba, USA czy Kanada zdecydowały się przyjąć ich … Odmówili. ”Czy to było właściwe i słuszne”?
 
Dzisiaj wiemy, że nie. Jest to moralnie naganne. Jakbym zapytała o to moich bliższych i dalszych znajomych, przyjaciół i rodzinę zgodziliby się ze mną. Większość jednak nie wahałaby się mówiąc STOP uchodźcom z Syrii. Ale za 70 lat, zapewne wiedząc więcej, czy będziemy mogli jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ”Czy to było właściwe i słuszne”?. Nie wiem. Wiem jednak, że jest więcej szarości w tej na pozór czaro – białej sprawie. Nie znam rozwiązania. Ale nie umiałabym powiedzieć zdecydowanie NIE.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nie widzę rozwiązania … „Czy to było właściwe i słuszne”?

  1. Seeker pisze:

    Nie wiem, czy wiesz, co się działo w Anglii przed Referendum, ale partia, która bardzo chciała wyjść z Unii używała takiego przesłania w formie zdjęcia kolejek uchodźców i z podpisem „The Breaking Point”. Było to bezczelne i szybko wycofane, ale zrobiło swoje. Większość osób głosujących za Brexitem to osoby, które mają w sobie albo zbyt mało wrażliwości albo rozumu, żeby sobie o tej wrażliwości przypomnieć.
    To trudny temat i niemożliwe jest podjęcie jednej i słusznej decyzji tak naprawdę. Nie ma co się dziwić obywatelom, jeśli nie chcą wpuszczać uchodźców z tego czy innego powodu, ale pomagać też nie można przestać. Na szczęście widać angażujących się dobrych ludzi, w tym polityków.

    • Anna pisze:

      My Polacy stanowimy duże mniejszości narodowe w innych państwach. Nie wyjeżdżamy, ponieważ grozi nam głód, wojna. Po prostu chcemy polepszyć swój status społeczny. A jednak zupełnie bez zastanowienia odmawiamy takiej możliwości innym. Czysta hipokryzja … Wiem jednak, że w myśl „idąc między wrony kracz jak one” wszyscy uchodźcy czy emigranci winni dopasowywać się do kraju, w którym chcą żyć. To powinien być warunek. Prywatnie jesteś człowieku katolikiem, Żydem czy muzułmaninem, ale żyjesz w kraju demokratycznym, nie wyznaniowym i musisz się dopasować. Takie jest moje zdanie :)/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>