Wybaczyć

Ktoś kiedyś mi powiedział „Wybacz. Wybacz dla siebie”. Wtedy, w szale rozpaczy, złości i bólu nie umiałam tego rozgryźć. Gdzieś w głowie, rozdzierającym brakiem oddechu, mimo napełniania płuc do oporu, nie mieściło mi się to słowo „WYBACZ”. Miało nośnik emocji tanich porad psychologicznych, patetycznych zwrotów wygłaszanych w kościołach różnych religii. Nie miało dla mnie żadnej wartości. Nie chciałam wybaczyć… Wtedy, tak bardzo dawno temu…
- Wybacz mu Aniu – już od jakiegoś czasu chodziły za mną te słowa.
– Wybacz właśnie Jemu, że Ciebie bolało tak mocno, że czułaś własny puls krwi i jej posmak w ustach – szeptał mi wewnętrzny głos.
- Mylić może się każdy człowiek – zaczęłam czuć mocniejsze wezwania w sobie – wybacz też sobie … Pomyliłaś się. Zdarza się …
Miotałam gromy, ale wiedziałam, że to klucz do spokoju, do odnalezienia wewnętrznej równowagi.
- Ludzie popełniają błędy, Aniu. Wybacz mu… – wciąż gdzieś brzmiało z tyłu głowy… Jeszcze moja siostra bliźniaczka-buntowniczka siedziała na ramieniu i szarpała się ze sobą-mną. Nakazywała nie zapominać, rozdrapywać, analizować, podglądać i zatapiać zęby w ciało, by szarpać sercem.
Stanęłam przed lustrem. Widzę siebie co dzień już tyle lat, ale właśnie wtedy spojrzałam sobie głęboko w oczy. Były zielone. Ciemno zielone jak soczyste liście drzew. Westchnęłam i szepnęłam „Wybaczam Ci …”. Nie do końca wiedziałam do kogo były skierowane te słowa – do mnie, czy do Niego. To nie było ważne. Najważniejsza była decyzja. I co dzień tak samo, coraz odważniej odmieniałam słowo ” WYBACZ”.
Tak … Dzisiaj już wiem. Niezależnie od tego co było złego, niezależnie od tego jak było pięknie i cudownie, niezależnie od tego że to co było dobre i zostało zastąpione posmakiem żelaza w ustach – wybaczyłam. Czasem gdzieś jeszcze buntowniczka dźgnie mnie w ciało, szarpnie, braknie tchu … Ale WYBACZYŁAM. To dobre uczucie… wybaczyć i sobie i innym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>